Bina temelinin bitümlü ya da PVC membran tabakası ile sarılarak, topraktan betona gelecek suyu engellemek amacıyla yapılan uygulamaya bohçalama su izolasyonu denir.

Su yalıtımının yapılmasının en önemli nedeni,  bina temeli ve bodrum perdelerini yeraltındaki suların zararlı etkilerine ve yer altı suyu söz konusu olmayan zeminlerdeki sülfat,… gibi etkilere karşı koruma amaçlı yapılır. Özellikle temel bohçalaması yapılan binanın ömrü uzadığı için ve deprem gibi durumlarda binanın temelindeki sağlamlık sayesinde yılkıma gibi olumsuzlukların önüne geçilebilir.

Bohçalama Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Bohçalama su izolasyonu yönteminde, ilk önce yalıtım tabakası hazırlanır ve bohçanın içine yapının temeli oturtulur. Bohçalama su izolasyonu, yapının beton perde temeli ile bodrum perdelerinin yer altı sularının zararlı etkileri  ve yer altı suyu olmayan zeminler içinde sülfatların etkilerine karşı koruma amaçlı bohçalama su izolasyonu yapılarak; temeldeki aşınmalar engellenir. Bohçalama su izolasyonu ile yapıların ömrü uzatılır.

temel bohçalama

Bohçalama ile sağlam bir zemin elde edilerek, düzgün yüzeyli grobeton katmanlı zemin elde edilir. Bu katman üzerine polyester keçe taşıyıcılı membran en az iki kat olarak; dört milimetre kalınlığında yapıştırılır. Temel bohçalama yönteminde grobeton ile membran arasına astar kullanılmaz. İzolasyonun nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatmak gerekir.

Temel Bohçalama Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Yapının temelindeki izolasyona yönelik eksikler, yapının sağlamlığı tehdit eder ve düzeltilme ihtimali yoktur. Yapının temel bohçalama izolasyonu yapılmadan önce izolasyon için hazırlık aşaması yapılır ki, izolasyon için zemin oluşturulmasıdır.

Temel için hafriyat kazıldıktan sonra yer altındaki suların toplanması için , sıra ile önce kalın mıcırlama sonra ince mıcırlama yapılır. Grobeton adı verilen  15-20 santimetrelik  genel amaçlı beton dökülerek düzeltilmesi  ve izolasyon bağlaması yapılmak için 1 metre yüksekliğinde bir duvar oluşturulur. Duvar ile betonun birleşim yerlerine pat yapılarak, temel bohçalama izolasyonuna geçiş bitirilmiş olur.

Duvar ve betonun birleşim yerlerine pat yapılmak suretiyle yapılacak olan temel bohçalama izolasyonuna geçiş tamamlanmış olur. Bohçalama kullanılan polyester keçeli membranlar da iki kat uygulama sonucunda membranların birleşim yerleri taşırılarak, 10 santimetre kadar birbiri üzerine bindirilerek; temel izolasyonla perde beton izolasyonu bağlanacağı için de 1 metre kadar taşırılır.

Bohçalama likitte kullanılabilir, iyi sonuçlarda alınabilir fakat uygulama iyi bir ustalık gerektirir ve çok fazla özen ister. Bohçalama kullanılabilecek diğer malzeme ise PVC membran kaplamalıdır. Sağlıklı bir uygulama olmasına rağmen maliyeti yüksektir ve çok hassasiyet gerektirir. Hazırlanan beton üzerine serilip, birbirine yapıştırılarak ilerlenir ama yapıştırma işlemi sırasında bir su sızıntısı olması, bütün uygulamanın boşa yapılmasına neden olur. Diğer uygulamalardaki hatalar küçük sorunlara neden olurken, bu uygulamadaki bir hata ciddi problem oluşturur.

Bohçalama Su İzolasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün su izolasyonu uygulamalarında, bazı detaylara dikkat edilmesi sonradan yaşanma ihtimali olan sorunları ortadan kaldırır.

  • Zeminin elverişli hale getirilerek, yapılan uygulamanın bir yere bağlanması ve uygulamanın koruma altına alınması gerekir.
  • Bohçalamada teknikleri hepsi için zemin elverişli hale getirilmeli ve uygulama EPS köpük ve geotekstil keçe gibi ürünlerle koruma altına alınmalıdır. Koruma işlemi, yapılacak diğer beton yapıların demir donatıları yapılması ve beton dökümü sırasında su yalıtımına zarar verilmesini engellemek için yapılır.
  • Bohçalamada uygulama membranlar enlemesine 10 cm, boylamasına ise 15 cm birbiri üzerine bindirilerek ve şalümo ile eritilerek yapıştırılır. Birinci uygulama membranların ek yerlerinden birbirine yapıştırılırken, ikinci kat uygulamada yana doğru 50 santimetre ve boyuna da 5 metre taşırma yapılarak yapıştırılmalıdır. Birinci ve ikinci uygulama enine boyuna şeklinde dik açı ile taşırma uygulanmamalıdır. İkinci kat uygulamalarda noktasal yapıştırma olmazken, membranlar ilk kat uygulamaya kesinlikle bütünüyle yapıştırılmalıdır.
  • Zemine grobeton üzerine yapılan yalıtım tabakası ile perde yalıtımının birleştirilmesi sırasında kenarlardan 1 metre fazla pay bırakılması unutulmamalıdır.
  • Betonarme perdelerin yalıtımında farklı yalıtım uygulanabileceği gibi aynı yalıtımda uygulanabilir. Bohçalamada membran kullanılabilir. Beton perdelerde çimento ağırlıklı beton içine su girişini engelleyen bir tabaka oluşturulur. Ama her şeye rağmen polyester keçe takviyeli likit membran uygulaması hem sağlıklı hem de pratik bir uygulamadır.
  • Temel bohçalama uygulama sonrasında, yalıtımda kullanılan yalıtım membranı korumak için en az 100g/m² ağırlığında geotekstil keçe ile yalıtım tabakası korunmaya alınmalıdır.

Bohçalamada Su İzolasyonunun Avantajları Nelerdir?

Binalara ya da yapılara su teması sonucunda yapıyı taşımakta olan demirler paslanarak, taşıma kapasitesinde düşme meydana gelir. Su, hem demirleri hem betonu çürüterek, betonda çatlaklara neden olabilir. Su izolasyonu ile yapının güvenliği sağlandığı gibi küf ve nem oluşmasını engeller. Aynı zamanda çatılardan veya tavanlardan su akmasını engelleyerek, sağlıklı bir ortamda yaşama fırsatı sunar.

Su İzolasyonunun Uygulanabileceği Yerler Nerelerdir?

Su izolasyonu, yapılara su girebilecek her yere yapılabilir. Toprak ile temas eden bütün duvarlar, temel ve zemine oturan döşemeler, balkonlar, su basabilecek seviyede bulunan duvarlar, teras, eğimli çatılar, banyo, tuvalet ve lavabolar su izolasyonu gerektiren yerlerdir. Ayrıca su içinde kalması gereken havuz ya da su depoları da su izolasyonu gerektirir.

Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Suyun yapılara girebileceği temel ve çatı gibi yerler; su geçirmez malzemelerle kaplanarak su izolasyonu yapılır.  Uygulamalarda polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su izolasyon malzemeleri olmak üzere, farklı malzemeler kullanılır. İzolasyon sonucu yapılara ulaşamayan su, süzgeç ve drenaj boruları sayesinde uzaklaştırılarak, birikim olmasına engel olunur.

Bohçalama Su Yalıtımı İle Binanın Dayanıklılığı Nasıl Korunur?

Zemin üstündeki yapı elemanları yağışlardan, zeminin alt kısmı da zemin suyu ve rutubetten korunma amaçlı su izolasyonu yapılır. Böylece yapının taşıma kapasitesi zamana yenik düşüp zamanla azalmaz. Özellikle deprem bölgesi olan yerlerde su izolasyonu ciddi anlamda korumayı arttırır. Temeli sağlam olan yapılar, sarsıntı karşısında yıkılmak gibi bir riskle karşı karşıya kalmaz.

Bohçalama Su İzolasyonu İle Ülke Ekonomisine Katkı Sağlanabilir Mi?

Su izolasyonu ile binalar, suyun zararlarından korunarak, dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar elde edilir. Özellikle bu durum deprem halinde ciddi bir can ve mal kaybını engeller. Su izolasyonu sayesinde nem ve küf gibi olumsuz etkilerden korunarak, konforlu ve sağlıklı yapılarda, ülkede yaşayan insanların mutlu yaşaması sağlanır. Mutlu bireylerin olduğu bir toplumda üretim daha fazla olur ve güvenlik sorunları az yaşanır.

Temel Bohçalama Fiyatları

Temel bohçalama fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen bizler ile irtibata geçiniz.Ücretsiz keşifler için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Temel Bohçalama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara
%d blogcu bunu beğendi: