Su yalıtımı, kar, yağmur, dolu gibi hava koşullarından ve toprak altından zamanla gelecek yeraltı sularından binayı korumak amacıyla yapılan uygulamaya “su yalıtımı” denir.
Doğru  yapılmayan bir su yalıtımını ile istenilen sonuç alınamaz. Bu yüzden izolasyon için malzeme seçimi, detayları doğru analiz etmek, profesyonel ve işinde uzman bir ekiple çalışmak doğru sonuca ulaşmak için önemlidir.

İyi yapılmamış su yalıtımını ile yapı ve binalardaki taşıyıcı kısmında bulunan elemanlar, korozyona uğrar. Bunun sonucunda taşıma kapasitesi düşünerek, bina ciddi risk altına girmiş olur. Zeminden gelen rutubet ve suyun içindeki sülfatlar,  temel betonuna zarar vererek; yapının dayanma gücünü olumsuz etkiler. İyi yapılmamış bir su izolasyonu sonucunda binalarda, küf ve mantar oluşumu söz konusu olur ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder.

Perde Su Kesme Malzemesi ve Fiyatları

Suyun binalara girmesi kesinlikle önlenebilir bir durum olup; gelebilecek her türlü, her yerden su ve nem için yapının yüzeyine ve temeline yapılacak olan su yalıtımını ile engellenebilir.

Yapıların ömrünü kısaltan en önemli etken suyun binalara girmesidir. Yapıya sızan su taşıyıcı kısımlarda ciddi hasarlara yol açarak, yük taşıma kapasitesini azaltmaktadır. Ayrıca yapı içerisinde herhangi bir şekilde su mevcut olursa, soğuk havalarda bu su donmakta; sıcak havalarda da buharlaşmaktadır. Böylece yapının beton bütünlüğü bozulmakta ve yapıda çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Zeminde oluşan rutubet ve zemin içinde yer alan su içerisindeki sülfatlar; temel betonuna zarar vererek beton yapısını bozmaktadır. Bu tür olumsuzluklarda binanın ömrünü olumsuz etkilemektedir.

Bitümlü Likit Su Yalıtım MalzemeleriDerz Dolgu ve Sızdırmazlık MalzemeleriHarç Katkıları ve Kür MalzemeleriÇimento Esaslı Yalıtım MalzemeleriGüçlendirme, Tamir ve Enjeksiyon MalzemeleriSu Yalıtım MembranlarıRenkli ve Şeffaf Su Yalıtım MalzemeleriEpoksi Zemin KaplamalarıYardımcı Ürünler 2019 Fiyat Listesi

Renkli ve Şeffaf Su Yalıtım Malzemeleri

Saysilan 5030 – Su Bazlı Görünmez İzolasyon Malzemesi

Saysilox 5041 – Görünmez Şeffaf İzolasyon Malzemesi

İzo Balkon 5033 – Görünmez Şeffaf İzolasyon Malzemesi

PU-Astar 5070 – Polliüretan Beton Astarı

Purready 5081 – UV Dayanımlı Poliüretan Sıvı Kaplama

Purready B – Bitüm Poliüretan Esaslı, Tek Bileşenli Su Yalıtım Malzemesi

Purready PB 2K – İki Bileşenli, Bitümle Zenginleştirilmiş Poliüretan Esaslı

Purready-AL 5083 – Poliüretan-Alüminyum Esaslı UV Dayanımlı Reflektif Boya

Purready 2K – İki bileşenli Poliüretan Esaslı Likit Kaplama

Purready WB – UV Dayanımlı, Su Bazlı, Tek Bileşenli Poliüretan Sıvı Yalıtım

Beyazcoat 5010 / Elyaflı Beyazcoat 5012 Sıvı Plastik Kaplama

Beyazcoat Solar Isı Yalıtımı Amaçlı Sıvı Solar Plastik Kaplama

Cliolite 5093 – Yüzey Sertleştirici Emprenye Solüsyonu

Pur-Wet 5085 Tek Komponentli Hibrid-Poliüretan Sıvı Kaplama

Brüt Beton Astarı Brüt Beton Yüzeyler İçin Performans Arttırıcı Astar

Cliolite CIT Korozyon Önleyici İnhibitör

Pu-Coat II 5060 İçme Suyu Depoları İçin İzolasyon Kaplaması

Pu-Coat II SKM-SKP – Mat ve Parlak Alifatik Poliüretan Son Kat Boya

Yaşam Alanları Korumak İçin İzolasyon

İlk olarak su yalıtımı, yağmur sularından korunmak amaçlı ortaya çıkmıştır. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte sadece yağmur sularından değil, sakınılması gerekli olan suyun yer altı sularının yaşam alanlarına zarar verdiği görülmüştür. Binaların uzun ömürlü, konforlu ve sağlıklı şartlarda olması için doğru şekilde tasarlanması ve yapıya zarar veren dış etkenlere karşı gerekli korumanın sağlanması da önemli bir hal almıştır. Yapılara zarar veren önemli faktörlerden biri de sulardır. Binalar; yağmur, kar gibi yağışların etkisi, toprağın nemi ve toprak tarafından emilen yağış veya kullanma suları, banyo, tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı ile suya yeterince maruz kalmaktadır. Bunun dışında yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı veya basınçsız yeraltı suları ile bina içinden gelen su buharının çatı cephe gibi dış yüzeylerde yoğuşması nedeniyle, yapı ciddi suya maruz kalmaktadırlar. Bunu engellemenin tek yolu da doğru yapılan bir su yalıtımıdır.

Su Yalıtımı Faydaları Nelerdir?

  • Su yalıtımı sayesinde, yapılarda bulunan taşıyıcı kısımdaki kolonlarda kullanılan demirlerin korozyona uğramasını engeller. Böylece demirlerin paslanması engellenir ve taşıma kapasitesinde düşme söz konusu olmaz.
  • Yapılarda oluşabilecek ve insan sağlığını tehdit eden; nem, rutubet, küf ve mantar oluşumunu engeller.
  • Çatı veya teraslardan gelebilecek suyu engeller.
  • Havuz veya su depolarında oluşabilecek, su kaçaklarını engeller.

Su Yalıtımı Kullanılan Malzemeler

Su yalıtımı için kullanılacak malzemelerin belirlenmesi, su yalıtımını yapacak ekip tarafından; binanın kat sayısına, bulunduğu yere göre ve iklim koşullarına göre belirlenmektedir.

  • Su yalıtımı için sentetik ve bitümlü örtüler; sentetik örtüler (PVC, HDPE, CPE, CSPE, EPDM, TPO, ECB,…) ve bitümlü örtüler (polimer bitümlü örtüler APP/SBS katkılı, okside bitümlü örtüler),
  • Sürme esaslı su izolasyon malzemeleri; çimento esaslı ve akrilik esaslı su izolasyon malzemeleri, bitüm esaslı su izolasyon malzemeleri ve poliüretan esaslı su izolasyon malzemeleri,
  • Yapısal su izolasyon malzemeleri; yapı kimyasalları ve derz malzemeleri olarak sınıflandırılabilir.

Su Yalıtımı Nerelere Uygulanabilir?

Su yalıtımı, binaya suyun girebileceği her alana ve noktaya yapılabilir. Toprak ile temas eden duvarlar ya da temel ve zemin üzerine oturan döşemeler, yapı dışında biriken sular ve su basma ihtimali altında kalan dış duvarlar, balkonlar, teraslar, eğimli çatılar, ıslak hacimli yerler (tuvalet, banyo, lavabo) su izolasyonu yapılabilecek alanlardır.Bunların dışında su içinde kalınması istenen su depoları ve havuz gibi yapılardan su sızmaması adına, su izolasyonu yapılmalıdır.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı genel olarak yapısal su izolasyonu ve yüzeysel su izolasyonu olmak üzere iki grupta toplanabilir.

  • Yapısal su yalıtımında, su geçirmesi engellemek istenen betoni harç,… gibi yapı malzemesi içine kimyasal maddeler eklenir. Bu kimyasal sayesinde malzeme içinde porozite adı verilen gözenekli yapıyı ortadan kaldırır. Yapısal su izolasyon malzemeleri eklendikleri yapı malzemesine genelde kürlenme aşamasında etki ederek, malzeme içindeki hava boşluğu sayısı ve boyutu azaltılır. Yapısal su izolasyon ürünleri, laboratuar koşullarında test edilerek kullanılmalıdır.
  • Yüzeysel su yalıtımı ise, temel olarak su etkisinden korunacak yapı elemanı ile su arasına; su geçirmez membran konularak yapılan izolasyon şeklidir. Membran türleri de yapılış şekline ve türüne göre, örtü membran, likit-sürme membran ve püskürtme membran olarak adlandırılır.

Islak Zeminlerde Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İzolasyon gider ya da sifon içine doğru uzatılır. Uygulama sırasında dikkatli olunması gerekir. Çünkü suyun akışla buradan geçecek olması ve süzgeçlerde temizlik yapılıyor olması, izolasyonun sağlam ve güvenilir olması adına gerekli özen gösterilmelidir.  Yalıtımın duvar, baca ya da parapet yüzeyinde bitirileceği durumlarda iki ayrı uygulama yapılmaktadır. Eğer parapet yüksekliği çok fazla değilse, izolasyonun denizlik altına kadar yapılması gerekmektedir.

Çatılarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Parapet, baca ya da duvarın yüksek olduğu, fakat izolasyon bedelinin düşürülmek istendiği durumlarda, yüzeyde en az 50 cm olmak üzere izolasyon devam etmeli ve izolasyonun bittiği kenar, yüzeye su sızdırmaz şekilde monte edilmelidir. Yüzeye yapışmayan EPDM, PVC gibi örtü membranlarda, membran bitiş kenarları mekanik montaj profilleri sayesinde sabitlenmelidir. Bitiş kenarlarında membran ile yüzey uygun bir yapıştırıcı sayesinde yapıştırılmalıdır. Bitümlü örtü membranlar, ısıtılma koşuluyla yüzeye yapıştırılsa da montaj profili kullanılarak, profiller yüzeye dübel ile tutturulmalıdır.

Şaloma Tekniği

Şaloma tekniğinde, şaloma alevi ile hem emülsiyon kaplı yüzey hem de membran ısıtılır. Burada amaç, membranın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlayarak; membrandan malzeme kaybını engellemektir. Şaloma alevinin şiddeti önemlidir, membran yüzeyinden akma meydana getirmemeli ama bitüm yüzeye temas edene kadar da soğumamalıdır. Bu durumda da izolasyon ustanın bilgi ve deneyimine bağlı olup, usta konusunda doğru tercih yapılmalıdır.

Su Yalıtımı Malzemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara
%d blogcu bunu beğendi: