15 Mart 2020

S.S.S

Çatı Aktarma Nedir?

Çatı Aktarma, Mevcut Çatının yenilenmesi eskilerin sökülüp yerine yenisinin konulması sonucu uygulanan sistemlere Çatı Aktarma, denmektedir. Çatı Aktarma Nedir, sorusuna bizler Çatı aktarma, bir uygulama olarak görmedik hiç bir zaman Çatı aktarma, çatılarda en uygun görülen uygulama sistemleridir. Çatı Aktarma nedir? Denmesinin sebebi birçok insanımız bunun ne olduğunu bilmemesi ve nasıl uygulama yapıldığı hangi malzemelerin kullanıldığına dahil işler yapıldığı gibi bilgi sahibi değildir bizler her zaman Çatı aktarma, işlerinde yeni kiremit kaplama uygulaması, yeni izolasyon kaplama, çürük kırık tahtaların yerine yenisinin konulması gibi birçok yenileme sistemleri uygulamaktayız. Çatı Aktarma Nedir, diye düşünmeyin maliyeti düşük bir uygulama olması ve hızlı biten bir uygulamadır. Çatı Aktarma’da kullanılan malzemeler OSB, Tahta, membran izolasyon, yeni kiremit, şeffaf ondüline, dere oluk sistemleri gibi işleri uygulanmaktadır. Çatı Aktarma nedir? Çatı işlerinde İstanbul da birçok bina yöneticisinin uygun gördüğü ve yaptırdığı bir çatı uygulamasıdır. Çatı aktarma sayesinde apartman sakinlerinin cebinden çok fazla para çıkmamaktadır. Bizler bu yüzden sizlere en iyi şekilde anlatarak konun ne anlama geldiğini ve nasıl uygulama yapıldığına dâhil bilgi vermiş olduk.

Eksiz Oluk Nedir ?

Eksiz yağmur taşıma sistemi; benzersiz estetik görünümü, detaylardaki titiz tasarımı  ve teknik üstünlüklerinin yanı sıra, sunmuş olduğu zengin renk ve model seçenekleriyle de kullanıcılarına fark yaratan değerler kazandırıyor. Sistemimiz UV ışınlarına, kimyasal,  mekanik ve ısıl şoklara karşı göstermiş olduğu yüksek dayanım sayesinde, zorlu iklim koşullarında güvenle kullanabileceğiniz ideal online kasino bir çözüm sunuyor.

eksiz yağmur oluğunu, ister güçlü görünümlü klasik kelepçeyle, ister dışarıdan görünmeyen gizli kelepçeyle uygulayarak; farklı estetik seçimlere sahip olabilirsiniz. Bunun yanında eksiz yağmur oluk sistemi için 70mm veya 100mm lik iniş boruları kullanılabilir.

   Eksiz Oluk Özellikleri

– Eksiz oluğun hem içinde hem de dışında fırınlanmış fabrika çıkışlı 7 kat astarlı elektrolize boya vardır. Buda paslanma olayını önlemektedir.

– Eksiz oluk tek parça halinde olduğu için oluktan su kaçırma (akma) olayı kesinlikle yoktur.

– Hızlı üretilip hızlı montaj edilir.

– Zengin renk seçeneği ile yapılarınıza ayrıcalık katar.

– Yerinde üretim imkânı sağlar.

– Estetik bir görünüme sahiptir.

– Eksiz oluk köşeden köşeye tek parçadır.

– Dekoratif bükümlere sahiptir.

– Darbeye ve genleşmeye dayanıklıdır.

Eksiz oluk sistemi 4 farklı genişlik çap ebatlarından oluşmaktadır. ( oluk sacının makinaya girmeden önceki bükümsüz açılım ölçüsüdür. )  28cm , 30cm , 33cm , 40cm ölçülerinde adlandırılır.

kullanım alanları:

28cm ile 30cm ( villalar , bina kapı girişi küçük çatılar , teras kapatma çatılar. ) su taşıma kapasitesi küçüktür.

33cm ( apartmanlar , siteler , fabrikalar , villalar , teraslar , müstakil evler , toplu konutlar ) su taşıma kapasitesi yüksektir.

40cm ( 1000 metrekare ve üzeri fabrika ve tesisler içindir. )

b) SAC KALINLIKLARI

Eksiz oluk ve diğer detay malzemeleri sac kalınlık çeşitleri: 0,30mm 0,35mm 0,40mm – 0,45mm – 0,50mm olmak üzere çeşitlidir.

c) KULLANILACAK KELEPÇE CİNSİ

Eksiz oluk sisteminde 1 adet ( iç askı kelepçe 0,40 krş.) – ( dış askı kelepçe 0,75 krş. ) – ( dış askı statik kaplama kelepçe 0 TL. ) ve monte edilecek aralıklara göre fark edebilir. statndart aralık 40 – 45 cm olmalıdır.

d) KİREMİT ALTI YAKA SACI

Oluklara ek olarak kar birikmelerinde eriyen suyun çatı arasına geri tepme yapmaması ve dış cephe sıvasının patlamaması için 20 cm galvaniz kiremit altı yaka sacı uygulanır. 

e) GERGİ SACLARI

TÜRKİYE de yanlızca firmamızın uyguladığı basit ama verimli bir güvenlik parçasıdır. Oluklara kar yükü bindiğinde oluşan yükün yarısını kendi üzerinde tutarak oluklarda en ufak bir esneme yaşanmamasını sağlar monte aralıkları her 2 – 3 metrede bir gergi sac bağlantısı atılır.

f) YAPI DURUMU

Mevcut çatının çalışma şartları , oluk şeklinde görülen fazla iç ve dış köşe , çatının yüksekliği , çatının dikliği vs.

EKSİZ OLUK HAKKINDA GENEL BİLGİ

BÜTÜN MAMÜLLERİMİZ ( 33 lük oluk , baca kenar sacı , duvar dibi sacları , kalkan sacları , küpeçte sacları v.s. ) 0,50 mm kalınlığında çift taraflı elektrostatik boyalıdır.

Eksiz oluk sistemi yıllardır avrupada ve amerikada kullanılan mükemmel bir yağmur suyu taşıma sistemidir. Ülkemizde ise birkaç yıldır kullanılmaya başlamıştır. Şuana kadar yapılan çatı oluk sistemlerinden çok farklıdır. Günümüzde çatı olukları 2 veya 3 metre uzunluğundaki parçaların eklenerek ve her ekin lehimlenmesi ile bir bütün oluşturmakta idi. Ek sayısının artması hem deformasyonun hızlanmasına hemde işçilik süresinin uzun olmasına neden olmaktaydı.

Örneğin çinko oluklar sağlıklı gibi görünsede sıcak ve soğuktan aşırı etkilendiği için takıldıktan kısa bir zaman sonra şekil bozukluklarına ve yırtılmalara meyillidir.

Eksiz oluk sistemi cepheden cepheye yekpare tek parça halinde olup imalatı montaj yapılacak yerde olmaktadır. Örneğin binanızın ön giriş cephe oluk uzunluğu 15 metre ,  tek parça halinde hiç ek olmadan cephe montajı yapılabilir. Bu sayede 15 metrelik kısımda eskiden 8 ile 15 adet ek varken bunu sıfıra indirmek demektir. Bu sayede yağmur oluğunuzun ömrü en az eskisinden 3 kat fazla olmaktadır.

EKSİZ OLUK ÖZELLİKLERİ

a)     Köşeden köşeye tek parçadır.

b)    Çift taraflı elektrostatik boyalıdır.

c)     Çeşitli renk seçenekleri içerir.

d)    Dekoratif bükümlere sahiptir.

e)     Darbelere , genleşmelere çok dayanıklıdır.

f)      Çinko ve galvaniz saclara göre daha kalındır.

g)     Keskin bükümleri sayesinde şekil bozulmaları olmaz.

MONTAJ NASIL YAPILIR ?

Aracımızın içinde kurulu olan 33 lük eksiz oluk makinesi ile montaj yapılacak yapı önüne gelinir. Tecrübeli firma elemanları çatı üstünde net ölçü alma işlemine başlar. Daha sonra alınan ölçülerde bina önünde üretime başlanır. Makineden çıkan yağmur olukları çatı üzerine urgan vasıtası ile çekilir. Oluk kelepçeleri takılır. Kelepçe araları 40 cm  ile 45 cm arasında olmalıdır. Cepheye yerleştirilen yağmur oluğunun meyili ayarlanarak kelepçeleri çakılmaya başlanır. Her kelepçede iki adet çivi deliği bulunmaktadır. Köşe ek yerleri önceden ayarlanmış şablon vasıtası ile kesilerek birbirine tam yapıştırılır. Köşe eklerine metal silikonu çekilir. Yağmur iniş borularının su gider boğazları olukta makas ,  bıçak , tornavida ile değil matkaba takılan panç yardımı ile pürüzsüz ve hatasız olarak açılır. Boğaz sacı el ile yapılmaz presten çıkmış hazır çift taraflı boyalı  kullanılır. Oluklara ek olarak 20 cm kiremit altı oluk yaka sacı ilave edilir. Bu kışın oluklarda biriken kar ve buzun çatı içerisine geri tepme yapmaması içindir. Son kontrol yapıldıktan sonra kiremit kapatma işlemine başlanabilir. 

ÇATI OLUKLARI NEDEN DEĞİŞMELİDİR ?

Çatınızda bulunan olukların deformasyona uğrayarak kaçırması halinde dış cephe boyanız büyük ölçüde zarar görür ve bu zarar devam ettiği sürece cephe sıvanız bu suyu emerek belli bir zaman sonra çatlar ve dökülmeye başlar. Buda oluk maliyetinden daha fazla bir maliyet getirmektedir. Çünkü dökülen sıvanın tekrar tamiri için iskele kurulması gerekir. Sıva döküntüsü çok az bir bölge olabilir ama bu gitgide büyüyecektir. Günümüzde bu sıvanın tamiri az bir maliyet olabilir. Fakat gelen sıva ustasının çalışabilmesi için iskele şarttır az bir sıva tamiri için büyük bir ödenek demektir.

Oluk yakası kiremit altı sacı bulunmayan  çatılarda kar suyunun geri tepmesi ile çatı alın tahtaları çürümektedir. Çatı içerisine giren su üst kat dairelerinin zarar görmesi demektedir.

Membran Nedir ?

Membran nedir

Yapılarda en çok kullanılan su yalıtım malzemesidir. Temel, dış duvarlar, çatı, teraslar, ıslak hacim ve havuzlar vb. hemen hemen her mahalde tercih edilebilir.

Membran çeşitleri

Polyester keçe taşıyıcılı ve camtülü taşıyıcılı olmak üzere 2 çeşit membran vardır.  Taşıyıcı özelliğine göre membranın, ağırlığı,  kalınlığı, sıcaklık ve sogukluk dayanımları, bitüm kırılma noktası, çekme dirençleri, uzama katsayıları vb. değişmektedir. O nedenle, membran alırken teknik föyünü isteyip şartnamenize uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

İnşaat işlerinde kullanılan membran kimyevi altyapısı genel olarak dayanım ve çevreci olması sebebiyle pvc dir( Poli-Vinyl-Chlorid [Poli -Vinil – Klorür] )

Membran Ağırlığı

1 rulo (10 m2 ) membran 33 kg’dır. 1 palet 30 adet membran almaktadır.

Arduazlı Membran Nedir

Dış mekanlar için üretilmiş, üzeri doğal taş,granür tarzı renkli mineraller bulunan membran türüdür.

Membran Kalınlığı Kaçtır?

Membranlar 2-3-4 mm kalınlıklarındadır. 3.5 ve 4.5 kalınlıklarında bazı özel membran türleri de vardır.

Membran Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalınlık

Teslimat süresi

Donatı tipi ( camtülü mü polyester mi? )

İklim kuşağı (karasal, soğuk iklim vb.) kulllanacağımız iklim kuşağına uygun olmalıdır)

Bitüm kırılma sıcaklığı, sıcaklık dayanımı, soğukta bükülme şartları gibi hava ısısından etkilenen özellikleri. Bu uygulanacak bölgeye göre özellikle çok soğuk veya çok sıcak yerlerde  önem arz etmektedir.

Çekme, kopma, yırtılma, darbe, ek yeri, yapışma,  yangın gibi dayanım değerlerinin şartnamemize ve standartlara uygunluğu

Şıngıl Nedir ?

Çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemeleri arasında “Şıngıl” da yer alıyor. Peki “Şıngıl nedir?” diyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz…

Şıngıl nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında yer alan şıngıl (shingle), eğimli çatılarda çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemesine deniyor.

Şıngıl çatı nedir?

Şıngıl çatının yapımı için; İlk olarak çatı konstrüksiyonu hazırlanıyor. Hazırlanan çatı konstrüksiyonu üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha ile kaplanıyor. 

OSB levha üzerine su yalıtımı sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek kaplama yapılıyor. Hazırlanan membran üzerine şıngıl çatı örtüsü uygulanıyor.

Uygulama esnasında çatının eğimine göre galvenizli şıngıl çivisi kullanılıyor. Eğimin yüzde 30’nun altında olması durumunda çivi yerine yapıştırma sistemi tercih edilebiliyor.

Şıngıl nasıl döşenir?

Esnek bir çatı kaplama malzemesi olan şıngılın bir paketinde yaklaşık 3 metrekareyi kaplayacak malzeme bulunuyor. Şıngıl kaplanacak çatıya önce metal veya ahşaptan sağlam bir iskelet oluşturuluyor. 

Bu iskelet çatıda herhangi bir tamir yapılma olasılığına karşı bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olması gerekiyor. 4×4, 5 ×5 veya 10 ×10 kalastan oluşturulabiliyor. OSB üzerine veya şıngıl altı örtüsü üzerine uç olan taraftan başlanarak şıngıl döşeniyor. Uç kısımları biraz dışarıda, boşluğa gelecek şekilde döşenebiliyor. Her şıngılın bir öncekinin üzerine binecek şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

Şıngıl, şıngıl çivisi ile çakılarak ya da izli yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenebiliyor. Şıngıl yapraklarının uç kısmının sabitlenmesi için de bitüm mastik kullanılabiliyor.

TIKLA ARA
%d blogcu bunu beğendi: